نویسنده موضوع: گاز (Gas)، محدودیت گاز (Gas Limit) چیست؟  (دفعات بازدید: 1558 بار)

Hadinem

  • Newbie
  • *
  • ارسال: 1
  • کارما: 1
    • ديدن مشخصات
گاز (Gas)، محدودیت گاز (Gas Limit) چیست؟
« : ژانویه 27, 2017, 04:07:37 pm »
در اتریوم، "گاز" واحدیه برای سنجش میزان تلاش محاسباتی ( مصرف کامپیوتری) .برای مثال جمع دو عدد نیاز به 3 گاز داره،محاسبه یک هش 30 گاز و  انجام یک تراکنش 21000 گاز.
از اونجایی که هزینه محاسبات کامپیوتری کم نیست  و کسی نباید به مقدار بیش از حد معقول از این قدرت محاسباتی استفاده کنه ، برای هر واحد گاز یک مقدار تعریف شده ی قیمتی ( مثل پولی که برای قبض برق میدین )  بر پایه ی اتر تعریف شده.
Transaction Gas :
متاسفانه ، چون مقدار گاز مورد نیاز برای هر تراکنش بصورت دقیق مشخص نیست فاکتوری بنام " محدودیت گاز GAS LIMIT "  بوجود اومده تا بگه فلان تراکنش نهایتا میتونه انقدر گاز نیاز داره تا انجام بشه.اگر مقدار گاز نیاز از Gas Limit بالاتر باشه.عملیات متوقف میشه تا فرستنده مقدار بیشتری پول گاز پرداخت کنه .
مزیت دیگه ی "محدودیت گاز" دفاع در مقابل هکراست.به اینصورت که در صورت عدم وجود این محدودیت : حمله کننده میتونست حلقه های بینهایت موثری رو ی تراکنش انجام بده .
Blocks Gas Limit
بلاک ها هم محدودیت گاز دارند.و اون مقدار کل گازی ه که تراکنش های یک بلوک استفاده میکنند.چیزی مثل بلاک سایز  های بایتی بیت کوین . اما بر خلاف بیت کوین و برای بهبودی سرعت انجام یک بلاک نیاز به یک محدودیت ثابت نیست و این معدن کاوان  Miners هستند که بر اساس یک سری فاکتورها میزان این محدودیت رو کم یا زیاد میکنن.

برای فهم بهتر و بررسی بیشتر این موضوع پیشنهاد میکنم که از منابع زیر استفاده کنید:
1- https://github.com/ethereum/wiki/wiki/Design-Rationale#gas-and-fees